خراسان جنوبی - بیرجند
حد فاصل میدان ابوذر و طالقانی یک
تلفن ثابت :
056-32222900
تماس با ما :
ارسال تیکت

آشنایی با پسوند های مختلف دامنه

آشنایی با پسوند های مختلف دامنه

Familiarize with different domain extensions

 

download 6 آشنایی با پسوند های مختلف دامنه

 

پسوندهای عمومی :

این پسوند ها عبارتند از com – .net – .org – .pro – .biz – .info – .asia. و….  جهت ثبت و استفاده عموم و ثبت هر نوع کاربری قابل استفاده می باشند. ثبت این دامنه ها از طریق شرکتهایی با عنوان  Registrar که توسط ICANN معتبر اعلام شده اند یا نمایندگی های مجاز آنها امکان پذیر می باشد.

هر چند دامنه های فوق هر یک از اختصارهایی برای منظور خاص اقتباس گردیده اند ولی در عمل محدودیتی برای استفاده از این پسوندها وجود ندارد. در این میان پسوند com. بیشترین متقاضی را در بر داشته و در حال حاضر بیش از چهل میلیون دامنه بر روی این سه پسوند ثبت می باشند و در حدود 90 درصد از پسوندها از com. استفاده شده است.

  • ORG: ارگانها و مراکز غیر انتفاعی
  • NET: شبکه و خدمات اینترنتی
  • COM: بنگاهها و مراکز اقتصادی

پسوندهای اختصاصی :

پسوندهایی که افراد و سازمانهایی با مشخصات و فعالیتهای خاص بر روی آنها می توانند اقدام به ثبت دامنه نمایند یا فعالیت بر روی این پسوند ها می بایست از قوانین خاصی تابعیت نماید. مانند edu – .gov – .int – .aero – .co.ir – .org – .ir – .travel  که در هنگام ثبت یا در مدت استفاده ارائه مدارک و رعایت قوانینی خاص اجباری می باشد.

پسوندهای ملی (کشوری):

علاوه بر پسوندهای عمومی و خاص ، کشورهای مختلف نیز می توانند اقدام به درخواست پسوند با کد اختصاری کشور خود (دو حرفی) را نمایند.

رجیستری ثبت کننده این پسوندها ، قوانین و نحوه تخصیص آنها در اختیار دولتها یا مراکز معرفی شده توسط مراجع رسمی هر کشور خواهد بود . کشورهای مختلف این امکان را دارند که  ثبت این دامنه ها را برای سایر ملیتها آزاد یا محدود نموده و یا بطور کلی هرگونه رویه خاصی را در این خصوص اتخاذ نمایند.

به عنوان مثال پسوند های IN مربوط به کشور هند و AT مربوط به اتریش برای ثبت نام افراد با ملیت های مختلف آزاد می باشد.

به این مقاله چند ستاره میدین ؟
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

پست های توصیه شده

دیدگاهتان را بنویسید